Dubnové výlety za poznáním

Je jaro, je to v suchu, zima už nemůže! Věnujeme se s dětmi vodě, vodním živočichům i kopřivám. Hodně píšeme a počítáme, pozorujeme rostliny, děti mají velkou touhu vytvářet u jezírka tunely v písku. Navštívili jsme Nové divadlo v Plzni a Rudolfinum v Praze. Rozšířili jsme naší skupinu o dva chlapce.

Dubnové téma ZVÍŘATA jsme započali týdnem Vodní živočichové a prožívali jsme úžasně objevné, obohacující situace a setkávání se zajímavými lidmi. U jezírka jsme se například dali do řeči s pánem, který lovil plankton pro skaláry do akvárií. Výraz plankton byl pro většinu dětí nový. Akvarista jim ochotně vše vysvětlil a ukázal. V neprůhledném kýblu nebylo zřetelně vidět, ale přesto se dalo zahlédnout, jak se ve vodě drobní živočichové hemží. Donesli jsme si i trochu vody do Jasmíny a pozorovali ji ve sklenici.

Užili jsme si také řadu pantomimických her se zvířaty (předvádění vodních zvířat, pantomima s Imaglee kartami apod.). V matematice počítáme rebusy a vybarvujeme matematické omalovánky. Některé děti už přebírají kontrolu nad správností výpočtů. Ve čtení jsme se věnovali Ě ve skupinách BĚ, PĚ, VĚ, MĚ. Hledali jsme je v situacích, které jsme prožili, jako “Důvěřuji ostatním”, “Nespěchám”, “Směji se”, …

O přestávce se děti obvykle spontánně učí. Jdou hrát hry jako mlýn, dámu nebo jim Tobík vysvětluje základní tahy šachů. U vchodu do Jasmíny nám rozkvétají první narcisy a jeden tulipán má poupě, děti stále sledují, kdy vykvetou. V okolních zahradách jsme konečně uviděli i bledule, ladoňky a modřence. Cestou k Jasmíně jsme na chodníku zahlédli překrásného brouka. Děti jej donesly na trávu a pozorovaly.  Zkontrolovali jsme také zaseté ředkvičky, které se už začínají červenat. Venku jsme natrhali kopřivy na sirup, který jsme společně připravovali, a zaseli hrách.

Den s angličtinou proběhl v okolí Chlumu a u Berounky, děti cestou plnily různé přírodovědné úkoly. Potkaly stopy bobra, hledaly vodní živočichy, poznávaly na obrázcích čolka, užovku, ještěrku,…Povídali jsme si o vývoji žáby a v tůni jsme našli úžasné exempláře vajíček. U největšího zimoviště v Plzni jsme pozorovali kachny. Na Chlumu jsme pomocí křesadla zkoušeli rozdělat oheň a opékali chléb.

Duben byl bohatý i na kulturní představení. Jednou jsme navštívili Nové divadlo v Plzni, kde se děti seznámily s baletem a dalšími druhy tanců. Ze samého nadšení to chvíli vypadalo, že budeme zakládat baletní a taneční školu. Dalším zážitkem byl výlet do Prahy do Rudolfina na dětské představení o Antonínu Dvořákovi.  Cestou z Rudolfina jsme si prošli nábřeží, dívali se na lodě na Vltavě, kochali se výhledem na Hradčany, zastavili se u Karlova mostu a prohlédli si státní znak se lvem i sochu Karla IV. Vyprávěli jsme si pověst o Bruncvíkovi.

Děti se učily dělat bambulku, ze které pak vytvořily kuřátko. Každý dle svého, někdo se skořápkou na hlavě, někdo ve skořápce, někdo chtěl nechat jen bambulku. Bylo krásně vidět, kdo jaký má temperament a jak dovedné ruce. Někdo pracuje rychle a ne zcela přesně, někdo pomaleji, ale přesně, jiní se zamotávají, přeskakují, nedokončují…každý to ale nakonec přece jen zvládne do konce, svým tempem, jak potřebuje.

Přejeme krásné prožití Velikonočních svátků a radost z toho, co děláte.