Klíčení v březnu

V březnu máme téma ZROZENÍ. Sejeme ředkvičky, klíčíme ječmen, mungo…hledáme klíčící listy a plody v přírodě. Fouká hodně vítr, ale venku jsme bezmála každý den. Jinak hodně tvoříme a hrajeme si. Oblíbenou hrou je dáma a mlýn, stavění důmyslných domků se zavěšenou střechou nebo tvorba z vlny.

Nadále procvičujeme prsty a ruku na psaní. Hodně zpíváme anglické písničky. Open shut them se nám nyní hodí i na rozcvičování před psaním. Některé děti přirozeně chtějí zlepšit i výslovnost českých hlásek, které ještě neumí, zařazujeme proto logopedická cvičení na R, Ř. V matematice počítáme jak do pracovních listů, tak venku v terénu. Opakujeme z  matematiky stavby z krychlí a jejich plány se hrou Sova (jeden si myslím stavbu a ostatní se ptají co nejméně otázkami, která to je). Děti se lepší a lepší, jsou schopné i zacílit otázku na jediný rozdílný prvek mezi stavbami a tím získat rychle řešení, která stavba je myšlená. Děti si vyplňují první záznamy do čtenářských deníků.
Pozorujeme, kde u jezírka začínají vyrůstat fialky a malé semenáčky stromů, které nažky javorů už klíčí a nakličujeme ječmen. Příští týden budou děti dodělávat budku pro ptáčky, kterou v úterý začaly vyrábět se Štěpánem.

Celodenní výlety nás tentokrát zavedly dvakrát časně na nádraží, odkud nás vlak odvezl jednou do Šťáhlav a jednou do Horažďovic.

Ve Štáhlavech, v aleji plné starých dubů, jsme se nejdříve pozdravili se slečnou Snowdrop, která se představila a pověděla všem, že se snaží si najít své kamarádky květinky. Děti již v zámeckém parku u Kozlu našly sněženky a podběl. Poznávali jsme pupeny stromů. Našli jsme pupeny dubu, jasanu, olše, buku, vrby a javoru. Pozorovali jsme ruměnice, jak se páří, přilétla nám včela na jablko…Bylo krásné pozorovat okolní probouzející se přírodu. U jezu jsme neodolali hřejivému sluníčku, které nás provázelo celé dopoledne a téměř všichni si zuli boty a na chvilku si vyzkoušeli teplotu vody.

V Horažďovicích naše kroky směřovaly do firmy Culinar, kde se připravují a míchají chutě pro nejrůznější pokrmy. Normálně do firmy exkurze nechodí, proto obzvlášť děkujeme za tuto příležitost. Prohlédli jsme si sklady koření a škrobů…..To bylo najednou vůní… Chvíli jsme cítili polévku, pak štrůdl…Poté jsme se přesunuli do laboratoře, kde jsme si vyrobili trdelník se sladkou chutí a s parmazánem nebo jsme si „vyráběli“ brambůrky slaninové a slané, a dokonce jsme vyzkoušeli novou chuť – skořicojablečné. Nejdříve jsme nahřáli brambůrky a potom  jsme je míchali v sáčcích s ingrediencemi dohromady.

Navštívila nás Lesní školka Berounka. Průvodkyně Lída přinesla housle, a tak jsme chvilku společně hráli na kytaru, flétnu a housle oblíbené masopustní písničky. Lída přinesla do našeho repertoáru novou melodii – What shall we do with the drunken sailor. Ukázali jsme dětem okolí Košuteckého jezírka. Bylo moc fajn, že se hned školkové i naše děti pustily do výlovu odpadků, které v jezírku plavaly a odnesly je do popelnice. Náš Kryštof nezapomněl poznamenat, že je to dobrý čin, a že je třeba ho zaznamenat do knížky korálkových činů.

Od našich příznivců a přátel jsme získali darem klubka vlny, a tak jsme se mohli pustit do zkoušení nových dovedností. Drhali jsme, tkali a pletli na prstech. Vznikaly náramky, podšálky, hadi, čelenky, ptáčci a dokonce čepice.