Anandí Barfussová

Kdyby ses měla popsat pěti větami, kdo jsi?

Jsem žena.
Jsem partnerka a máma.
Jsem součástí světa.
Jsem tvůrčí silou svého života.
Jsem tady a teď.

Proč učíš a jakou máš praxi?

Od čtyř let jsme říkala, že budu učitelka. Vystudovala jsem pedagogickou fakultu v Českých Budějovicích, obor český jazyk a dějepis. Učila jsem ve zvláštní škole, na základní škole i na gymnáziu. Ale stále mi něco chybělo. Hlubší smysl toho počínání. Smysluplné mi přišlo učení až ve chvíli, kdy jsem začala studovat seminář pro waldorfské učitele. Studovala jsem také ve Vzdělávacím spolku uměleckých řemesel. Mám ráda ruční práce, neboť je vnímám jako jednu z cest k sobě samé. Mým nejoblíbenějším materiálem je ovčí rouno.

Jaké je tvé oblíbené místo na naší planetě?

Miluji místo, kde žiji. Miluji kopce, kde se mohu dívat dolů a zažívat ten pocit, že nejen svět, ale i svůj život, vnímám z nadhledu.

Co tě činí štastnou?

Nedávno mi můj téměř tříletý syn řekl: “Mami, seš šťastná?” Bylo to tak nečekané, překvapující. Zaskočilo mne to, svět se v tu chvíli zastavil, překvapeně jsem se na něj dívala, koukala mu do očí, cítila jeho malé prstíčky na nohách, v tu chvíli jsem věděla: “Ano, jsem šťastná.”
Miluji ty chvíle, kdy se svět “zastaví”, čas přestane existovat a vy víte, že jste šťastní. Nečekáte, až budete mít lepší náladu, více lásky, podpory, bezpečí, peněž, inspirace, až… Prostě v tu chvíli víte, že jste šťastní a nic a nikdo vám to nemůže vzít. Jediní, kdo se odděluje od těchto tisíců drobností, jež nás činí šťastnými, jsme my. Přestáváme se dívat, žasnout, být tady a teď.