Aprílové dny

Každým dnem od Velikonoc se příroda probouzí do jara. Aprílové dny se letos skutečně vydařily. Zažili jsme slunečno, někdy až vedro, kroupy, mráz i déšť. Děti na počasí také reagují a láká je to stále více ven.

Venku se snažíme být každý den aspoň chvilku, je důležité se proběhnout, nadýchat se vzduchu.

Prvňáci a druháci už pěkně čtou, někteří píší první slova psace, někdo se rozečetl do plynulosti a plynule píše psace. Druháci násobí, trénují celou malou násobilku, všichni dělají pokroky. Jemnou motoriku a prostorovou představivost trénují také pomocí kreslení forem. Čteme společně Děti z Bullerbynu, to se děti zachumlají do dek, nebo si lehnou na koberci a snaží se vše dobře vnímat a zapamatovat, protože pak následuje nějaká hra nebo práce s textem. Zpíváme a rytmizujeme, cvičíme jógu, chodíme do Cirkulária, do tělocvičny nebo ven na hřiště – to podle počasí.

Také starší děti pokračují ve všech předmětech kupředu. V angličtině zkouší číst jednoduché knížky, sledují videa, procvičují psaní s učebnicí. Dvě děti z páté třídy dělaly přijímačky na gymnázium, mají to za sebou a nyní čekají měsíc na výsledek. Pro Terezku vyrobili kluci vafle jako poděkování za výtvarný rytířský projekt, který je moc bavil po tři měsíce.

Na návštěvě jsme měli lektorku z Červeného kříže a nacvičovali jsme záchranu života. Podnikli jsme výlet přes Chlum do Zábělé a objevovali jarní květiny, zažili jsme jarní deštík a některé děti pomohly vyčistit les od odpadků. S panem Silovským jsme se vydali na další exkurzi za plzeňskými vodami a navštívili jsme Čistírnu vod. V Korálkových činech Lesní moudrosti běží výzva, kdo dokáže popsat koloběh vody v přírodě a cestu vody do/z našich domovů.

Navštívili jsme také venkov, kde bydlí jedna jasmíňácká rodina, viděli jsme spoustu domácích zvířat. Maminka nás svezla na traktoru. Pracovali jsme chvilku na Farmě Jitřenka a za odměnu jsme se svezli na poníkách.

V DEPU2015 jsme navštívili interaktivní výstavu – únikovku – Cesta kolem světa za 80 dní. Za domácí úkol se děti dívají na seriál s Willy Fogem.

Předškoláci se s námi sešli již po čtvrté, tentokrát venku v krkaveckém polesí. Do Jasmíny jsme už na příští rok přijali osm nových školáků do první třídy.

Na čarodějnice jsme se s některými rodinami, které měly chuť a čas,  sešli v krkaveckých lesích pod širákem a lovili jsme čarodějnice. Přespali jsme pod širákem, byla krásná teplá noc. Za odměnu jsme ochutnali harry-potterovské Bertíkovy fazolky 1000x jinak.