Dobrodruzi na Klondiku

V červenci jsme uspořádali příměstský tábor s angličtinou. Vydali jsme se s malými zlatokopy až na Aljašku. Cesta byla pětidenní, plná dobrodružného putování, děti kopírovaly na mapě skutečnou stezku zlatokopů, ve skutečnosti cestovaly v okolí Plzně a poznávaly pěkná místa v přírodě. Malí cestovatelé vytvořili skvělou partu, procvičili angličtinu, užili si přírodních krás. Nachodili za celý týden něco přes 20km.

“North to Alaska, go north to rush is on!”, zpívaly děti.

První den cestou ve vlaku z Plzně do Chrástu alias oblasti Skageway, důkladně prozkoumali mapu Severní Ameriky. Děti se seznámily s deseti dovednostmi zlatokopa, které mohly v průběhu týdne získávat. Členitou cestu podél Berounky/Skagway River zpět do Plzně zvládli všichni výborně, i když byli všichni po prvním dni pořádně unavení. Děti zvládaly hravě i sjíždění hlubokých kaňonů po zadku. Cestou vydělávali cestovatelé dolary a hledali kešky. Kdykoli je čekala výzva, využili jí, přecházeli klády, balíky sena, dováděli, kde se dalo.

Druhý den zažívali dobrodruzi v okolí Berounky mnoho her s angličtinou a získávali další dolary za plnění rozličných úkolů. Když pak skupiny měly už na to, aby si koupily Boarding ticket, mohly vyrazit a zazpívat si píseň: Row, row, row your boat… Tam za vodou v okolí Sedlecka už byl čas nakoupit zásoby. The Gold Miner’s store byl otevřen a každý ze skupiny si měl koupit nějaké zásoby na cestu. Každý musel anglicky pozdravit, zeptat se: Can I have…, please?

Třetí den byl náročný, protože cestou bylo třeba překonávat těžké průsmyky – především Chillkootský – to se povedlo u Kornatic v lese. Se zásobami na ramenou to nebylo nic jednoduchého. Bylo třeba stavět i improvizovaná obydlí, vázat uzly, zkusit mluvit hodinu jen anglicky. U Bennettského jezera (Kornatického rybníku) se každý pustil do vyrábění voru či loďky (zmenšené). Všechny to moc bavilo a vyzkoušeli si ji na jezeře a mohli tak vyplout přes něj až k Yucon River.

Čtvrtý den pokračovali podél Yuconu/pramene Čůráčku na Kokotsku 🙂 Velkým cílem bylo založení města Dawson city. Uskutečnili ho tak u studánky Kokotsko, kde bylo několik kamenů pohromadě, ve kterých spatřovali – post office, city hall, tobacco…, někde sídlili kanadští policisté, na ty si často kluci také hráli. Každopádně chvíle strávená mezi těmito kameny představovala žít život v nově založeném městě. Uvařili si společně oběd v kotlíku na ohni. Ochutnali i výborný místní pramen. Věděli, že na zítřek musí mít ve skupině 200 dolarů v hotovosti, aby mohli začít rýžovat a za 60 dolarů si koupit claim.

V pátek dosáhli konečně řeky Klondike/lomu Hradiště u Konstantinek. Jelikož počasí nebylo úplně na koupání, u vody téměř nikdo nebyl a lom měli pro sebe. Mohli nerušeně po zaplacení claimu začít “rýžovat”. V určitém úseku okolo lomu děti nacházely valouny zlata. Nadšeně hledaly a moc si to užívaly. Potom si mohly valounky proměnit v bance za dolary. Někdo si proměnil vše, někdo zase téměř nic. Dolary pak děti proměnily na koruny a ty zase na zmrzlinové kornouty. Vládla zasloužená spokojenost.