Po Novém roce

Leden se nese v tématu MYŠLENÍ, čili logických hrátek, rébusů, hádanek, pokusů. A také pro nás prvního PŘEZKUŠOVÁNÍ.

Začali jsme po Novém roce zvolna vyprávěním O Třech králích. Děti se tak v příběhu zhlédly, že si pak samy iniciativně vyrobily koruny a pláště, až postupně vznikl hudební živý obraz i s jesličkami, Marií a Josefem a roztomilou ovečkou.  Stal se součástí hudebně-pohybového vystoupení, které děti společně předvedly rodičům a paní ředitelce při přezkušování 21.ledna. Předvedly české i anglické písničky, i společnou hru na flétničky. Moc se jim to povedlo! Samotné individuální přezkoušení proběhlo také vlídně a v poklidu.

Kromě dokončování přípravy portfolií k přezkoušení děti hodně luštily rébusy (součtové trojúhelníky, sudoku), křížovky a osmisměrky. Hráli jsme i různé pamětní, logické a jazykové hry s kreativními kartami Imaglee.  A na celý jeden týden ovládly Jasmínu pokusy.

Učení cestou nás zavedlo do Líšťan, kde se děti seznámily se spolužáky z kmenové školy a strávily hezké společné dopoledne na sněhu i ve třídě. Navštívily jsme i dančí oboru. Další týden jsme vyrazili do Techmánie, kde jsme navštívili Vandengrafův generátor, planetarium i hernu. Anglické písničky stále zpíváme, děti už běžně používají výrazy snowman nebo snowflake.

Pátky jsme nacvičovali vystoupení na přezkušování, luštili kooperativně hudební křížovky, tvořili z papíru, malovali barvenými nitěmi. Zamířili jsme také na Veletrh vzdělávání, kde jsme prošli nabízené workshopy. Děti si vyzkoušely pomůcky pro nevidomé, hmataly a poznávaly poslepu reliéfy a písmenka, mluvili jsme o tom, jaké je to asi být slepý, jak slepce poznáme atd. Zaujal nás také Petr, který nás s našimi oblíbenými Imaglee kartami naučil nové hry. Někteří se pak pustili do tvoření quillingových přáníček, někteří do pískových obrázků. Nakonec jsme vyzkoušeli několik kooperativních her s lektorkou a divadelnicí z Johan centrum.

Zajímavým zážitkem bylo také společné přespání ve škole, které jsme spojili s pozorováním měsíce hvězdářským dalekohledem. Byl velký mráz, ale statečně jsme spolu s hvězdářem Petrem na Sylvánu dalekohled vytáhli. Kolem osmé večer jsme se vrátili zpět do školy, četli jsme si o hvězdách i zpívali.  Děti ráno říkaly, že tam budou spát i další den 🙂