Po šesté Jasmína (v) září

Jasmína běží šestým rokem. Letí to!

Letošní rok máme spojené prvňáky a druháky (a jednu třeťačku jen na 2 dny) v jedné třídě, zatímco  čtvrťáky a páťáky spojené v druhé třídě. Prvňáci a druháci chodí téměř každý den na půldne výuky ven, čtvrťáci a páťáci se většinou učí už více uvnitř, celý čtvrteční den ale tráví všichni společně na poznávacích výletech a exkurzích.

Září se povedlo, bylo nádherné babí léto, sžíváme se dohromady v nové partě. Hlavními učitelkami jsme my tři – Petra, Andrea a Marcela. S výtvarnými aktivitami si hraje Petruš, Marcel a Tereza. Přidala se k nám i lektorka Kristýna, která má dvacetiletou praxi v Austrálii a s výslovností rodilé mluvčí nám rozšiřuje výuku angličtiny. S výukou nám dobrovolně pomáhají i někteří další rodiče (Vlaďka, Kačka, Hanka) i dokonce někteří tatínkové, kterým to dovoluje jejich pracovní doba.

Před prvním zazvoněním jsme se sešli s celými rodinami na společném výletě v krkaveckém polesí, den jsme si my učitelé, rodiče i děti moc užili. Spolupráce s rodinami je pro nás zásadní, cítíme ji na prvním stupni jako nezbytnou pro zdravý vývoj dětí.

V prvním týdnu jsme si četli naše prázdninové deníky, procházeli si nové učebnice, ale také jsme na jezírku hráli sportovní hry, stavěli si domečky, vítali se po prázdninách s našimi mazlíky – křečky a potkánky. Pomalu jsme tak vpluli zpět do školního učení.

Snažíme se děti učit nenásilně, prožitkově, hravě, ale také v rámci dodržování vzájemných hranic a dohodnutých pravidel. Hodně zpíváme, tvoříme a malujeme. Odpoledne některé druhačky pokračují ve hře na flétny, některé děti chodí na kurz celostní logopedie.

Během čtvrtečních výletů jsme navštívili hezká místa v okolí Plzně, a přinesli si mnoho zážitků a podnětů. V okolí Třemošné jsme se sklouzli na pískových horách a dozvěděli se něco o průmyslu, potěšili jsme se se zvířaty na Farmě u Toma, v Plasích jsme si prošli zoologickou zahradu, nabrali vodu z léčivé studánky a v Konstantinových Lázních jsme se koncem září dokonce vykoupali ve známém lomu na Hradišťském vrchu. Krásný prvostupňový čas.