Prosincově vánočně

Prosinec už byl jako každoročně laděn do adventu a Vánoc, takže jsme více než jindy s dětmi četli, pekli, tvořili přáníčka, ozdůbky, svíce…a hlavní událostí byla naše celorodinná akce KAVÁRNA. Děti se na ni těšily už od října, vyráběly věci na prodej (prodávat u svých stánků mohly jen vlastnoručně vyrobené výrobky). Celý jeden čtvrtek jsme pekli s dětmi cukroví, děti vážily, počítaly a spolupracovaly v různověkých skupinách. Potom ke svým výrobkům tvořily reklamní plakáty, cedulky s cenovkami, vyráběly peníze. Na kavárně se platilo totiž jasmínovými kojunami, ve směnném poměru 1:5 s českou korunou. Celý další čtvrtek jsme se věnovaly přípravě prostoru na kavárnu (zdobily jsme třídy, venkovní prostor pod pergolou…) a také jsme se věnovaly dramatické výchově. Starší děti se hlouběji ponořily do příběhu svatováclavské legendy a vánoční písně Náš předobrý Václav král, mladší děti se věnovaly pohádce O vánoční jedličce. Starší kluci ke svému představení využili své vlastnoručně vyrobené meče a pochvy, na které jsou náležitě hrdí. Jsou to skvělí herci, vždyť nacvičit divadlo pro rodiče během 45min je skutečně hodno ocenění.

Kavárna pro rodiče byla skvělým večírkem, dokonce jsme letos měli i profesionální fotokoutek, i živou muziku, kterou spontánně předváděly fétnistky. Děti prodaly skoro vše, byly nadšené. Přišli se podívat i čtyři bývalí školáci, kteří již do Jasmíny nechodí, to nám udělali velkou radost.

Poslední vánoční týden jsme ještě stihli navštívit představení waldorfské školy O narození Páně, které kvůli nám, a díky spřátelené Lesní mateřské školce Berounce, uspořádali v malém venkovském kostele v Druztové. Děti si zaluštily vánoční šifry, v pátek jsme si vyrobily skořápkové lodičky se svíčkami a pustily si je na oceán přání do nového roku. Kdo chtěl, připravil pro spolužáky dáreček.

Přejeme všem krásné rozloučení s rokem 2023 a dobrý vstup do nového roku!