Říjnové dny a Samhain

V Jasmíně je podzimně milo. Zpíváme si písničku Listí padá, barvy se ztrácí, a nejen tu, mnoho dalších. Děti se učí podle svého ročníku, řádí venku na jezírku, každé úterý také v Cirkuláriu nebo tělocvičně, učí se spolupracovat. Mladší děti se kromě matematiky a angličtiny například každou středu noří do kreslení waldorských forem, potom se zachumlají do dek a poslouchají čtený příběh – teď měl velký úspěch Kocour Modroočko. Píší do písanek, čtou knihy dle vlastního výběru půjčené z knihovny, počítají a dle Hejného se učí logicky uvažovat v různých prostředích. Zdá se, že po dvou měsících už pomalu rozumějí i pokynům rodilé mluvčí. Na flétny hrají druhačky parádně. Starší kluci si užívali hodně výrobu mečů, a ve všech předmětech postupují kupředu. Někteří páťáci se začínají připravovat na zkoušky na gymnázium.

Čtvrteční výlety nás tentokrát zavedli na exkurzi k včelařovi, do dolů ve Stříbře a také do Mariánských Lázní do Parku Boheminium.  Počasí nám přálo a společných zážitků a poznatků postupně přibývá.

Na konci října jsme uspořídali dušičkový týden – v pondělí a úterý jsme si povídali o podzimu a zvířatech, v úterý jsme zvířata vyráběli, večer jsme se sešli u ohně a uctili keltský svátek Samhain, za doprovodu druidů jsme vytvořili ducha své rodiny a dovedli ho na strom duchů. Cestou po svíčkách ve tmě jsme si dodali odvahu příběhem o netopýrovi, který se přestal bát a udělal velký čin. Také jsme popřáli všem zvířatům a stromům pěkný zimní spánek, a zazpívali jim ukolébavku – dokonce starší děti složili svou verzi Mravenčí ukolébavky – o jezevci. No a na angličtině jsme vyráběli haloweenské dobroty, užili si masky a zahráli si hru Trick or treat, byla to švanda.

A máme nové žížalárium. Je nám spolu dobře.