Zimní učení a lyžařská výprava

V lednu a únoru jsme s dětmi procházeli témata více spojená s myšlením, vědou, věnovali jsme se vodě, ptáčkům na krmítkách, procvičovali jsme těla v tělocvičně, na bruslích a vrcholem byla lyžařská čtyřdenní výprava na Šumavu.

Každý čtvrteční výlet byl potvrzením, že i přes zimu je hezké počasí a děti pobyt venku oceňují, i když zkrácený. Ptáci na krmítkách i daňkové u naší kmenové školy v Líšťanech zase ocenili naše přikrmování. Nádherný dobrodružný výlet nás zavedl na místo nově natáčeného filmu Zbojník, kde si děti s chutí prolézaly kulisy.

Mladší děti (prvňáčkové a druháci) vytvářely nejrůznější výtvarná díla, věnovaly se waldorfskému kreslení forem, četly své první knížky, začaly hrát na flétnu prvních pět tónů, učily se anglické píšničky a hry. Na ranních kruzích schovávaly pod tričkem zvířata a pak hádaly, co tam mají.

Starší děti se učily šít na stroji nebo tepaly z kovu. Na Tříkrálové sbírce jsme vykoledovaly u Lidlu pěknou sumu pro dobročinné účely dvěma tříkrálovými písněmi.

Lyžák byl jako vždy pro všechny – od prvňáků po páťáky – pobytem plným společných zážitků. Před hotelem hned první den začalo vyrůstat iglú, ve kterém se pak kluci moc rádi schovávali a stále ho tunili. Holky bobovaly, četly a dost se večer i háčkovalo. Ela nás všechny (včetně dospělých) učila háčkovat čtverec. Jsme totiž součástí charitativního projektu a čtverce sháčkujeme do dek, které pokryjí cestu z Kozolup do Města Touškova. Hitem letošního lyžáku byl brazilský quodlibet, který se všichni naučili zpívat, i když je celý španělsky. Každý den se půl dne lyžovalo a druhou půlku děti trávily na bobech. Nechyběla noční hra a návštěva cukrárny.