Andrea Černá

Andrey Černá

Kdyby ses měla popsat pěti větami, kdo jsi?

Jsem milující žena a maminka tří dětí. Jsem obyvatelka malé obce Druztová u Plzně, kam jsme se před nedávnem přestěhovali z Plzně-města. Jsem dcerou rodičů, kteří mně pomohli vyrůst v lásce a harmonické rodině. Jsem optimistka, co věří v sílu dobrých myšlenek. Jsem obdivovatelka přírody a čerstvě autorka knížky pro děti o podzimní přírodě.

Proč učíš a jakou máš praxi?

Během rodičovské dovolené jsem si uvědomila, že výchova a vzdělávání dětí je mým posláním. Učení hrou (nebo lépe průvodcování) mi dělá zkrátka radost a naplňuje mě. Na základní škole jsem nikdy neučila, ale lektorovala jsem tam programy environmentální nebo globální výchovy. Po absolvování vysoké školy (ekonomického směru) jsem totiž neustále pracovala v oblasti vzdělání, ve státních nebo neziskových organizacích. Nejdříve jako referentka v odboru environmentálního vzdělávání na Ministerstvu životního prostředí, potom jako koordinátorka mezinárodního vzdělávacího česko-indického projektu pro základní školy. Měla jsem také nezapomenutelnou možnost lektorovat žáky základních škol v severní Indii. Na rodičovské dovolené jsem se posléze pustila do studia pedagogiky. Povinnou praxi jsem absolvovala na obchodní akademii. Na rodičovské dovolené jsem si přivydělávala jako lektorka teambuildingových firemních programů a asistovala jsem jako průvodkyně v Lesní školce Berounce, kam chodily mé děti. Největší životní pedagogicko-výchovnou lekcí jsou pro mne ale jednoznačně moje vlastní děti.

Jaké je tvé vzdělání?

Pět let jsem studovala Vysokou školu ekonomickou v Praze, jsem tedy inženýrkou ekonomie, v oborech Regionální rozvoj, Ekonomika životního prostředí a Učitelství ekonomických předmětů pro SŠ. Na rodičovské jsem absolvovala tříletý Waldorfský seminář pro učitele základních škol a dále semináře respektující komunikace. Také jsem absolventkou kurzu zážitkové pedagogiky. V současné době studuji prvním rokem Učitelství pro první stupeň na Pedagogické fakultě v Plzni, protože mi to ukládá zákon, chci-li se uplatnit na základní škole.

Jaké je tvé oblíbené místo na naší planetě?

Tak to je samozřejmě můj domov, kde jsem vyrůstala, tedy město Plzeň. V širším smyslu pak celá Česká republika, kterou neustále ráda poznávám. Z mých nejsrdečnějších míst, kam se ráda vracím, bych jmenovala: přírodní park Horní Berounka, okolí Úterského potoka a Konstantinolázeňsko, Šumava téměř kdekoli. Obecně mám raději hory než roviny, s batohem na zádech jsem jich dost navštívila a některé z nich prochodila (české a slovenské hory, rumunské hory, Alpy, Himaláje) a ještě víc jich na mě jistě čeká. Znovu bych se ráda podívala do severní Indie, do oblasti Ladaku. Je mnoho míst, která mě velmi lákají navštívit, jsou na různých kontinentech a jejich výčet by byl dlouhý – tak vzpomenu jen tři : Andy, Pyreneje a indonéské ostrovy. Vrátím-li se zpět k položené otázce, oblíbené místo pro mne je domov, který tvoří moje rodina a přátele, ať už je to kdekoli na světě.

Co tě činí štastnou?

…žít v pravdě, svobodě, v souladu se sebou samou…
…východ a západ slunce, hvězdy na obloze, zpěv ptáků nad hlavou, chladná rosa na chodidlech, stromy a luční kvítí, střídání ročních dob, stan a spacák, …proto se svými dětmi trávím v přírodě každou volnou chvíli, jsme členem rodinného skautingu…
…ráda si protáhnu tělo jógou, plaváním, na kole nebo kondičním během…
…ráda si zazpívám, sama, s dětmi, ve sboru, ráda skládám básničky, píšu deníky/příběhy…
…ráda organizuji výlety nebo hry, ráda se nechám zlákat pro všeliké zážitkové hry…
…ráda maluju, nebo si dám dobrý zelený čaj a přečtu knížku, poslechnu hudbu, navštívím divadlo…
…ráda se učím nové věci a překonávám výzvy…

Proč dát děti do Jasmíny?

  • protože je to místo s nadšenými pedagogy
  • protože učíme hrou, prožitkem, v souladu s dnešním světem i sebou samými
  • protože učíme děti tvořit vlastní úsudek a vedeme děti ke zvídavosti a touze vědět/umět víc
  • protože chceme, aby rodiče a škola byli v souladu, tvořili partnerské prostředí
  • protože se dětem individuálně věnujeme (dovoluje to malý kolektiv) a snažíme se je vést k týmové spolupráci a zodpovědnosti